25.02-04.03.2018

Wyprawy z Łukaszem Tulejem

Bywa tak, że po kolejnej wycieczce ciągle czujemy niedosyt, brak spełnienia i samorealizacji. Byliśmy, zobaczyliśmy – odhaczone. Chcemy więcej. Chcemy poczuć, dotknąć, doświadczyć. Poznać nowe miejsce, jego kulturę, smaki, lokalnych mieszkańców. Brakuje nam odwagi i doświadczenia, aby samodzielnie wyruszyć na nową wyprawę. Dlatego właśnie powstał cykl wyjazdów WYPRAWY Z TULEJEM. Chcemy przygotować Was do nowej jakości podróżowania, przełamać Wasze wewnętrzne obawy przed samodzielnymi wyprawami, przekazać bagaż doświadczeń i wskazówek.

Zapraszamy do Jordanii – krainy pustyń i wodospadów, wielbłądów, Beduinów i niespotykanej gościnności. Większość trasy pokonamy pieszo, będziemy jeść tradycyjne beduińskie posiłki, spędzać wieczory w blasku ogniska, spać pod gwieździstym niebem. Doświadczymy magii – tak rzadko spotykanej we współczesnym świecie.

Ramowy plan wyprawy:
1 dzień
przelot, przejazd na pustynię (Wadi Rum)
nocleg na pustyni
2 dzień
trekking po Wadi Rum (Wadi Sabet)
wejście na Jabal Umm ad Dami (najwyższy szczyt Jordanii)
nocleg na pustyni
3 dzień
trekking po Wadi Rum (Wadi ad Dayyiqah, źródła Lawrence’a z Arabii)
Dom Lawrenc’e z Arabii
spotkanie z Beduińską kulturą – wiązanie kefii, malowanie henną, zielarstwo, parzenie herbat
nocleg w beduińskim namiocie,
[podczas trekkingu przez Wadi Rum cały czas mamy w asyście samochód techniczny oraz towarzystwo lokalnego beduińskiego przewodnika z plemienia AlZalabih]
4 dzień
Petra – całodzienne zwiedzanie skalnego miasta
nocleg w beduińskim namiocie
5 dzień
trekking przez Wadi Fidan
nocleg w dolinie
6 dzień
trekking przez Wadi Fidan i Wadi Araba
transfer do Aqaby
plażowanie, zakupy
nocleg w Hotelu *** w Aqabie
[podczas trekkingu przez Wadiu Fidan cały czas mamy towarzystwo lokalnego beduińskiego przewodnika z plemienia Amarin]
7 dzień
powrót do Polski

data wyprawy: 25.02-04.03.2018
koszt wyprawy: 4350 zł
wielkość grupy: 6 – 12 osób
uczestnicy: kobiety, mężczyźni
cena zawiera: noclegi, lokalne transfery, posiłki, Jordan Pass (wiza + bilety wstępu), ubezpieczenie Multitravel, lokalnych przewodników, opiekę podróżnika – Łukasza Tuleja
cena nie zawiera: biletów lotniczych – pomagamy przy rezerwacji
opcje dodatkowe: przedłużenie pobytu o wypoczynek w Aqabie

Jak to wygląda na miesjcu?

Taki standard panuje na Wadi Rum. Czerwonawy piasek, po którym deptali Nabatejczycy, Moabici, Rzymianie, Turcy, Arabowie, otoczony jest finezyjnie rzeźbionymi piaskowcami. Marsz przez pustynię jest uciązliwy. Czasem przestrzenie ciągną się aż po choryzont, a odległości stają się nierelane. Nie wiesz czy przeszedłeś kilometr, czy trzy. Nie sposób zgadnąć jak daleko jest skała, którą widzisz w oddali.

W południe lepiej unikać otwartych przestrzeni i przeczekać upał w cieniu. Chodzimy tylko od świtu do południa i od popołudnia do zmroku. W nocy też jest niebezpiecznie – łatwo nadepnąć na węża lub skorpiona, co może nieść za sobą niezbyt miłe konsekwencje.

Mohammed AlZalabih będzie naszym gospodarzem na Wadi Rum –  to jego będziemy spotykać podczas wizyt w tamtym rejonie. Jest on Archeologiem badającym dzieje swojej ojczystej ziemi, która pamięcią sięga 5000 lat wstecz. Okrycie głowy to obowiązkowy element podczas poruszania się po pustyni. Zasłonięcie twarzy to nie designerski bajer, tylko walka o każdą kroplę wody z wydychanego powietrza, ochrona przed pyłem i poparzeniami słonecznymi.

Chętni śmiałkowie staną na szczycie Jabal Umm ad Dami – najwyższej jordańskiej góry.

Koledzy nie mogą wyjść z szoku widząc strumień słodkiej, pitnej wody gdzieś pośrodku skalnego pustkowia. To tu zaczyna się nasza przygoda z „Doliną Węża” – wijącym się wśród skał arcydziełem natury. Z beżowo rudych skał nagle wybucha zieleń. Oczy dostają szoku kolorystycznego w kontraście z otaczającym światem. Ta zieleń sprawia, że chcemy zamieszkać w tej dolinie. Raj na ziemi ukryty między skałami. Gdyby nie lokalni Beduini nigdy byśmy tu nie trafili. Roślinność dosłownie wylewa się ze skał – olbrzymie palmy, paprocie, trawy – dziesiątki gatunków w ukrytym wąwozie.

Tak finezyjne konstrukcje zostały zbudowane przez Nabatejskich Beduinów około III wieku p.n.e. Schowane  z wąskich skałach praktycznie nigdy nie zostały zdobyte. Mała Petra to prawdziwe skalne miasto – niczym z legend. Okoliczni Beduini zamieszkujący okolicę wraz ze swoimi stadami, pozwalają wyobrazić sobie jak mogła wyglądać taka metropolia ponad dwa tysiące lat temu.

Łukasz Tulej – podróżnik, instruktor survivalu. Od lat eksploruje świat w poszukiwaniu nowych wyzwań i doświadczeń. Swoją wiedzą dzieli się podczas licznych prelekcji, szkoleń i wywiadów. Prowadzący program „Naturalnie Polska” w telewizji Planete+. Współzałożyciel pierwszej szkoły survivalu w Peru prowadzonej przez Indian Machiguenga. Wraz z Biurem Podróży Bliss stawia czoła nowemu wyzwaniu i zabiera na wyprawy śmiałków, dla których zwykłe zwiedzanie świata to stanowczo za mało.